Stary blog

Kwiaty dla Mamy, czyli storczykowych historii część druga.

Witajcie miłośnicy roślinnych motyli;-)
Kontynuuję moją storczykową opowieść. Dzisiaj chciałabym przekonać Was, że falenopsisy, to kwiaty, które z pewnością zachwycą każdą mamę. I jeśli jeszcze ich nie zna, to bez wątpienia już wkrótce dołączy do grona ich wielbicieli
A jeśli je zna i lubi, to tym bardziej ucieszy ją kolejny okaz do kolekcji.


zdjęcie: PAWEŁ SOPEL

Dlaczego uważam, że FALENOPSIS TO NAJLEPSZY UPOMINEK KWIATOWY NA DZIEŃ MATKI?
Powodów jest wiele. Poczytajcie, a potem zapraszam do dyskusji.
Czy przyznacie mi rację?

1. Każda kobieta, a w tym każda mama kocha kwiaty, to fakt nie budzący wątpliwości. Jeśli kocha, to lubi je mieć wokół siebie i cieszyć nimi oczy. Lubi podziwiać je codziennie.
Szuka zatem tych, których kwitnienie trwa długo i niemal bez przerwy zachwycają  wielobarwnymi kwiatami.
A jakie kwiaty kwitną długo, bardzo długo, albo jeszcze dłużej? Falenopsisy oczywiście. Kto je zna, ten wie o czym mówię. Potrafią one kwitnąć kilka razy w roku (moje najczęściej kwitły dwa razy, chociaż je bardzo męczę, ścinając co rusz kwiaty do florystycznych działań;). Normalnym okresem  kwitnienia tych storczyków jest druga połowa roku: od późnej jesieni, do wiosny. Jednak mieszańce, hodowane pod kątem przydatności do uprawy w mieszkaniach mogą kwitnąć także latem i jesienią. Czyli obdarowana storczykiem mama może się cieszyć kwiatami przez cały rok!!!


zdjęcie: PAWEŁ SOPEL

2. Kolory umilają życie. Nasze mamy w nieustannym zabieganiu, często nie mają czasu przyjrzeć się barwnemu światu wokół. Codzienne problemy, rutyna, pośpiech, mogą sprawiać, że życie wydaje się jednobarwne, czasem wręcz szaro-bure. Dlatego z okazji Dnia Matki \”POMALUJMY ŚWIAT NASZYM MAMOM\”. A co piękniej pokoloruje domową rzeczywistość niż falenopsisy??? Kolorystyka ich kwiatów zapiera dech w piersiach i jest niebywale bogata. To prawie wszystkie barwy tęczy i ich subtelne odcienie. Także kwiaty w kropki, cętki, plamki lub paski. Aż wierzyć się nie chce, że istnieje tyle możliwości:)
To już nie motyle, to wielokolorowe rajskie ptaki. Szaleństwo absolutne, kolorowy zawrót głowy:) Wśród takiej gamy kolorów człowiek nie może być smutny czy nieszczęśliwy. Po prostu m u s i  się uśmiechać.
Podarujmy uśmiech naszym mamom. zdjęcie: PAWEŁ SOPEL

                                     

3. Przyjemność tak, dodatkowa praca – nie;-) Mamy są na ogół bardzo zajęte i zabiegane. Dlatego, jeśli kupujemy dla nich kwiaty w doniczce, wybierzmy takie, które nie wymagają zbyt dużo pracy. A jakie nie wymagają? Falenopsisy rzecz jasna;-)))))) Do niedawna jeszcze panował pogląd, że storczyk w domu to nie lada wyzwanie i dużo pracy, by utrzymać go w dobrej formie. Może tak było dawniej. Obecnie, dzięki pracom hodowlanym, przystosowującym falenopsisy do warunków panujących w naszych wnętrzach, ich pielęgnacja wcale nie jest kłopotliwa, a ich uprawa w domu nie sprawia większych trudności, nawet osobom które dopiero zaczynają swoją storczykową przygodę:) Wystarczy storczykom zapewnić dostateczny dostęp światła (pamiętajmy, że powinno to być światło rozproszone, a nie bezpośrednie, silne nasłonecznienie), chronić je od przeciągów, których nie lubią, dbać o wilgotność powietrza, która falenopsisom bardzo odpowiada i podlewać, gdy podłoże w doniczce lekko przeschnie. Jak często? To zależy od temperatury i wilgotności powietrza. Ale pamiętajcie, że wilgoci w podłożu potrzebują niewiele i nie lubią przelewania. Przesadza się je także rzadko.
Tak więc nie są wymagające i ofiarowując je mamie nie przysporzymy jej pracy:) A o to przecież nam chodzi;-) Dużo fachowych porad dotyczących pielęgnacji idomowej uprawy falenopsisów znajdziecie TUTAJ


zdjęcie: PAWEŁ SOPEL


4. Falenopsisy są uniwersalne, więc będą się dobrze komponowały z każdym wnętrzem.  Zaprezentują się świetnie w chłodnych, nowoczesnych pomieszczeniach, a jednocześnie równie dobrze będą wyglądały w zestawieniu ze stylowymi meblami. No i rzecz jasna ładnie udekorują parapety okienne. Przyszło mi właśnie do głowy, że falenopsisy zastąpiły na naszych oknach dawne, wszechobecne pelargonie;-)
Tak więc niezależnie od tego w jakim stylu nasza mama urządziła swój salon, falenopsis jak kameleon, do każdej stylizacji  wspaniale się dopasuje:)


5. No i ostatni, najważniejszy powód, dla którego powinniśmy podarować mamie w jej święto właśnie flaenopsis:


FALENOPSISY SĄ PO PROSTU PIĘKNE! A nasze mamy zasługują na wszystko, co najpiękniejsze!!!

                                                                                    


Kochani, pozdrawiam Was serdecznie i zachęcam do dołączenia do grona falenopsisowo zakręconych;-)))
Cudne to kwiaty i warto się z nimi zaprzyjaźnić, jeśli jeszcze tego nie uczyniliście.
A nasze mamy z pewnością ucieszą się z tak pięknego kwiatowego podarunku.
Wszystkim mamom życzę wszystkiego co najpiękniejsze i dużo uśmiechu na co dzień.
A opowieści storczykowych ciąg dalszy nastąpi;-)
Do następnego wpisu.

           FLORENTYNA
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *