wianek adwentowy tutorial,  Wiankowanie

Jak zrobić nietypowy wianek adwentowy, tutorial

Dzień dobry.

Dzisiaj opowiem Wam o tym jak powstawały nasze wczorajsze warsztatowe wianki, nieco inne od tych klasycznych i jak taki wianek zrobić.

Nasze wczorajsze warsztatowe wianki oklejane patyczkami rodziły się w bólach i z pewnymi oporami;-) Najpierw wątpliwości warsztatowiczek, czy klej utrzyma te patyki, potem irytacja, że patyki trochę za cienkie i że wykonanie takiego wianka zajmie zbyt dużo czasu… I w ogóle początkowo nastawienie do tych wianków zdecydowanie na “nie”.

Nic to, myślę sobie. Nie pierwsze to wszak moje warsztaty i już niejednokrotnie spotykałam się z oporami, więc i tym razem dam radę. Pomału krok za krokiem do efektu finalnego. Kleimy więc mozolnie patyczek przy patyczku, z wiarą, że to ma sens i że w końcu naprawdę wyjdzie nam z tego coś na kształt adwentowego wianka;-) Jedna z dziewczyn przygląda się mocno krytycznie swojemu dziełu z jakimś dziwnym zastanowieniem w oczach;-) Pytam o co chodzi i słyszę w odpowiedzi, że to patykowe dzieło wyraźnie jej się z czymś kojarzy, tyle że nie bardzo może sobie uzmysłowić z czym…

I nagle, błysk w oczach i olśnienie: BISKUPIN;-)))))) Mało nie popłakałyśmy się ze śmiechu. I tak oto nasze nietypowe adwentowe wianki mianem Biskupinów zostały ochrzczone;-) I już do końca zajęć inaczej o nich nie mówiłyśmy;-)

Poniżej napiszę Wam jak sobie taki adwentowy “Biskupin” wykonać we własnym zakresie.

Potrzebne materiały:

  • pierścień słomiany
  • biała lub kremowa wstążka
  • białe patyki (mogą być każde inne, ale u nas były białe)
  • 4 białe świece
  • biały i brązowy susz roślinny (drobne szyszeczki, małe lotosy, plastry pomarańczy, cynamon itp.)
  • mech i kilka zielonych gałązek cyprysika (lub innych iglastych)
  • drut techniczny 1,4 mm
  • klej do pistoletu

Krok pierwszy:

Słomiany wianek owijamy ciasno jasną wstążką lub jakąkolwiek inną jasną tkaniną pociętą na paski. Na ogół podkłady słomiane owijamy gotową ciemnozieloną taśmą flizelinową kupowaną na giełdzie kwiatowej, ale ponieważ tym razem będziemy oklejać wianek białymi patykami, więc lepszy będzie jasny podkład. Po owinięciu wianka przyklejamy do niego ciasno patyki pocięte na niewielkie odcinki. Najlepiej wygląda taki wianek, kiedy patyki są różnej długości i grubości.

Krok drugi:

Po oklejeniu bazy do wianka patyczkami mocujemy na nim świece. Mogą być rozmieszczone symetrycznie lub asymetrycznie, wszystko zależy od naszych upodobań.

W celu przymocowania świeć do słomianego podkładu, wbijamy weń 3-4 przycięte krótko druty, rozgrzane uprzednio nad płomieniem świecy. Tak “uzbrojone” świece wpinamy w słomiany podkład. W naszym przypadku wpięcie świec w słomę napotkało na pewne trudności, ponieważ wstążka nieco to blokowała. Niektóre świece po prostu przykleiłyśmy do podkładu.

Krok trzeci

Teraz pozostało już tylko umieszczenie na wianku materiałów dekoracyjnych. W pierwszej kolejności wymościłyśmy miejsca pomiędzy świecami białymi wiórkami i niewielkimi kępkami mchu. Potem już tylko doklejanie różności. Co komu w duszy gra. Na koniec wklejamy gdzieniegdzie drobniutki gałązki cyprysika. Ważne, by tych podoklejanych elementów było sporo, tak “na bogato”. Wianek obfitości to ma być. I chyba właśnie takie nam wyszły;-)

I tak oto kończy się moja opowieść o tym jak wykonać adwentowy “Biskupin obfitości”. Spróbujecie swoich sił? Zachęcam bardzo. Patyki mogą być przeróżne. Takie zebrane podczas spaceru w lesie czy w parku będą ok. Pięknie będzie wyglądał taki wianek oklejony gałązkami brzozowymi. A co w środku? Ano co tylko chcecie: szyszki, orzechy, kasztany, żołędzie, skrawki mchu, gałązki iglaste, kora. Wszystko co można zebrać podczas jesiennego spaceru. Myślę, że takie patykowe eko-wianki będą miały dużo uroku. A jeśli zamarzy Wam się trochę koloru? Proszę bardzo: dzika róża, jarzębina, głóg, rajskie jabłuszka, ognik szkarłatny, ligustr, aronia. Wcale nie trzeba jeździć na giełdę kwiatową.

Podejmujecie wyzwanie? Zapraszam do konkursu. Najpiękniejszy patykowy eko-wianek zostanie nagrodzony udziałem w warsztatach czwartkowych w dowolnie wybranym terminie;-) Szczegóły już niebawem w grupie warsztatów czwartkowych

https://www.facebook.com/groups/119163072178540

i na moim profilu na FB https://www.facebook.com/jolanta.supel.7/

Miłej zabawy. Pozdrawiam Was serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *